Tarayiciniz JavaScript desteklemiyor.

Alman Kurdu Türkiye

Alman Kurdu türkiye

 

Ülkemizde Alman Kurdu Köpek Irkı

      Alman Kurdu Türkiye,  Alman Kurdu Yavru ırkı ülkemizde aile köpeği ve koruma köpeği olarak en fazla talep gören ırktır. Özellikle son 200 yıllık tüm dünyadaki geçmişi ve insan oğlunun yararına yaptığı onlarca faydalı görevden ötürü tüm dünyanın sempatisini kazanmıştır. Ülkemizde köpek denilince akla kulakları dik alman kurdu silueti gelir. Alman kurdu aile içi yaşamındaki olumlu yansımalarından, koruma köpeği kategorisindeki başarılarına Türk silahlı kuvvetleri ve içişleri bakanlığına bağlı birimlerde ağır ihtisas eğitimi olarak adlandırılan patlayıcı madde, narkotik gibi görevlerde de son derece başarılı performanslar sergilemesinin yanında Arama kurtarma ve rehber köpekleri kategorisinde de isminden başarı ile söz ettirmektedir. Savunma sanayinden, sosyal sorumluluk projelerine kadar bir çok alanda özverili ve son derece başarılı katkıları olan Alman Kurdu köpek ırkı doğru biçimde eğitilmeleri durumunda verilen her sorumluluğu layığı ile yerine getirmektedirler.

 

     Alman kurdu ırkının ülkemizde son 40 sene içerisinde düzenlenen ırk standartları ve eğitim gösterileri alanında yapılan yarışmalarda son derece popüler bir yapıdadır. Alman kurdu ülkemizin yanında Irak, İran, Dubai, BAE gibi ülkelerde de talep görmekte her geçen gün siparişleri artmaktadır.

 

      Alman kurdu yavrularının ülkemizdeki fiyatları 1.500 ₺ ile 5.000.- ₺arasında fiziki görünümü ve ırk şeceresine göre farklılık gösterebilmektedir. Konu alman kurdu yavrusu fiyatına gelmişken değinmeden geçmek istemiyorum, ülkemizde 300-500 ₺ gibi rakamlara alman kurdu yavrusu alınmak istemektedir ki, safkan ve soy ağacı güzel olan bir alan kurdu yavrusu için bu rakamlar kesinlikle geçerli olmamaktadır.

Alman Kurdu Yavruları

alman kurdu türkiye  Alman Kurdu Türkiye

Alman Kurdu Türkiye  Alman Kurdu Türkiye

Alman Kurdu Türkiye  Alman Kurdu Türkiyee

Alman Kurdu Türkiye  Alman Kurdu Türkiye

alman kurdu türkiye  alman kurdu türkiye

Belirtmeden geçmek istemediğim önemli bir konu var. Özellikle ülkemize mahsus alman kurdu ırkının tarifi noktasında yanlış bilgiler bulunmaktadır. Yanlış bilinen konuların başında alman kurdu yavruları doğduklarında siyaha yakın bir renk ile dünyaya gelirler ve ilerleyen gelişim süreçleri içersinde bu renkleri klasik renge yani kızıla dönmeye başlar. Diğer bir konu da Alman Kurdu yavruları doğduklarında kulakları yatık olarak dünya ya gelir 3. ayından sonra kulaklarını dikmeye başlarlar.

Alman kurdu köpek ırkı hakkında yanlış bilinen konulardan bir diğeri de her alman kurdu yavrusunun büyüdüğü zaman bireysel koruması, itaati, sadakati ve alan koruması gibi konularda her yavrunun aynı karakterde olmayacağı gerçeğidir. Bu köpek ırkı özellikle anne sütünden kesilmesini müteakip, dış öğretilere adapte edilmeye başlanmalıdır. Ülkemizde K9 olarak tabir edilen bu köpek ırkının eğitiminde kesinlikle Alman Çoban Köpeği evrensel karakterinin yanında, her bir alman kurdu yavrusunun kendine has karakter yapısı olduğunu ve her bir yavrunun eğitim müfredatı oluşturulurken bu iki özelliğin dikkate alınarak alman kurdu ırkına mahsus eğitim tatbik edilmelidir. Alman Kurdu Eğitimi sayfamda konuyu daha detaylı anlatmaya çalıştım.

Ülkemizde alman kurdu köpek ırkının bölgelere göre talep durumu, öncelikle Marmara, Ege ve İç Anadolu bölgelerimiz bu ırkın beslenmesi açısından yoğunluk göstermektedir (bu bilgi tamamen şahsımın araştırmaları ile elde edilmiş olup, her hangi bir resmi kayıta dayanmamaktadır).  1994 yılında Askeri Veteriner Okulu ve Eğitim merkez komutanlığına tayinim çıktığı zaman görev yaptığım Köpek Eğitim taburunda bir alman kurdu ırkının doğru olarak eğitilmesi durumunda kendisine hiç bir şekilde faydası olmayan patlayıcı maddeleri toprak altında bulup sorumlu personele bildirmesini öğretmek ve onu görev yaparken izlemek anlatılması zor anlardı.

İletişim

Alman Kurdu üretim çiftliği

0532 343 8041

Tayfun Acar

Alman Kurdu Facebook instagram daalman kurdu yavrusu sayfamız

Ana Sayfa